Rotterdam – komunikacja miejska

Metro-network-subway-underground-Rotterdam-3

Pociąg metra na stacji Rotterdam Centraal

Jeśli chcesz podróżować po Rotterdamie łatwo i tanio, najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu transportu publicznego. Obsługę komunikacyjną Rotterdamu zapewniają tramwaje, autobusy, linie metra oraz taksówki wodne. Wiele linii kursuje nawet kilka razy na godzinę, więc nie musisz czekać długo na przystanku aby dostać się w zaplanowane miejsce.

Metro w Rotterdamie

Sieć metra w Rotterdamie była pierwszym częściowo podziemnym systemem transportu w Holandii. Metro łączy większość dzielnic w Rotterdamie i na przedmieściach, takich jak Schiedam, Ommoord, Hoogvliet, Poortugaal, Pernis, Rhoon, Spijkenisse i Capelle aan den IJssel. Ciemno niebieska linia metra E  która łączy Rotterdam i Hagę to była linia kolei podmiejskiej, która została dodana do systemu metra. Pociągi kursują bardzo często i są idealne do podróży na większe odległości, bez konieczności martwienia się o korki.

Rotterdam-Metro-5

Stacja metra Zuidplein

Na większości stacji metra w Rotterdamie jest bezprzewodowy dostęp do Internetu, a także na pokładzie niektórych pociągów metra w części nadziemnej jest bezpłatny dostęp do sieci wifi. W metrze Rotterdamie można zabrać rower za darmo w weekendy i dni powszednie od 09:00 do 16:00 i po godzinie 18:30. Przewóz rowerów składanych jest możliwy przez cały czas.

Metro-Rotterdam-urban-rail-system-underground-1

Metro Rotterdam Centraal

Linie Metra

Sieć metra Rotterdam składa się z pięciu różnych linii:

Linia A (zielona): WEST (Schiedam) – BEURS – NOORD (Ommoord)
Schiedam Centrum – Marconiplein – Delfshaven – Coolhaven – Dijkzigt – Eendrachtsplein – BEURS – Blaak – Oostplein – Gerdesiaweg – Voorschoterlaan – Kralingse Zoom – Capelsebrug – Schenkel – Prinsenlaan – Oosterflank – Alexander – Graskruid – Romeynshof – Binnenhof
Linia B (żółta): WEST (Schiedam) – BEURS – NOORDOOST (Nesselande)
Schiedam Centrum – Marconiplein – Delfshaven – Coolhaven – Dijkzigt – Eendrachtsplein – BEURS – Blaak – Oostplein – Gerdesiaweg – Voorschoterlaan – Kralingse Zoom – Capelsebrug – Schenkel – Prinsenlaan – Oosterflank – Alexander – Graskruid – Hesseplaats – Nieuw Verlaat – Ambachtsland – De Tochten – Nesselande

Metro-w-Rotterdamie-2

Metro w Rotterdamie na stacji Zuidplein

Linia C (czerwona): ZUIDWEST (Spijkenisse) – BEURS – OOST (Capelle a/d IJssel)
De Akkers – Heemraadlaan – Spijkenisse Center – Zalmplaat – Hoogvliet – Tussenwater – Pernis – Vijfsluizen – Troelstralaan – Parkweg – Schiedam Center – Marconiplein – Delfshaven – Coolhaven – Dijkzigt – Eendrachtsplein – BEURS – Blaak – Oostplein – Gerdesiaweg – Voorschoterlaan – Kralingse Zoom – Capelsebrug – Slotlaan – Capelle Centrum – De Terp
Linia D (jasno niebieska): ZUIDWEST (Spijkenisse) – BEURS – Rotterdam Centr Station
De Akkers – Heemraadlaan – Spijkenisse Centrum – Zalmplaat – Hoogvliet – Tussenwater – Poortugaal – Rhoon – Slinge – Zuidplein – Maashaven – Rijnhaven – Wilhelminaplein – Leuvehaven – BEURS – Stadhuis – Rotterdam Centraal Station

Metro-w-Rotterdamie-sieci-metra-w-Europie-Holandia

Pociąg metra na estakadzie w okolicach przystanku Zuidplein

Linia E (ciemnoniebieska): ZUID – BEURS – Den Haag Centraal Station
Slinge – Zuidplein – Maashaven – Rijnhaven – Wilhelminaplein – Leuvehaven – BEURS – Stadhuis – Rotterdam Centraal Station – Blijdorp – Melanchtonweg – Meijersplein – Rodenrijs – Berkel Westpolder – Pijnacker Zuid – Pijnacker Centrum – Nootdorp – Leidschenveen – Forepark – Leidschendam – Voorburg – Voorburg ‘t Loo – Laan van NOI – Den Haag Centraal Station

Rotterdam-metro-network-lines

Stacja metra Maashaven

Porady dotyczące podróży metrem w Rotterdamie.

Centralną stacją przesiadkową, gdzie krzyżują się wszystkie linie metra jest Beurs. Stacja mieści się w centrum, przy World Trade Center.

Rotterdam-metro-urban-rail-lines

Większość tras metra w Rotterdamie przebiega po estakadach

Sieć metra Rotterdam wkrótce zostanie rozszerzona do Hook of Holland. Obecnie Hook of Holland dostępne tylko pociągiem. Zakończenie budowy linii metra do Hook of Holland planowane jest w 2018 roku.

Tramwaje w Rotterdamie

Tramwaje w Rotterdamie są doskonałym uzupełnieniem systemu metra. W mieście funkconuje rozległa sieć tramwajowa i tym środkiem transportu można się dostać praktycznie wszędzie. Mają one pierwszeństwo na skrzyżowaniach i zabiorą was bardzo szybko z jednego miejsca do drugiego. Są one idealne do podróży na krótkich dystansach w centrum miasta, ale można poruszać się nimi również na przedmieściach.

Tramwaje-w-Rotterdamie-Holandia

Tramwaj w Rotterdamie w okolicach przystanku Beurs – w tle World Trade Center

Pierwszy tramwaj w Rotterdamie rozpoczął kursowanie w 1879 roku. W tym czasie tramwaj był ciągnięty przez konia. Obecnie w Rotterdamie można spotkać dwa typy tramwajów przegubowych tramwajów z 1980 roku oraz nowe komfortowe szybkie niskopodłogowe tramwaje Citadis – które w przyszłości zastąpią wszystkie starsze pojazdy. Prawie wszystkie tramwaje kursują przez centrum miasta, więc jeśli chcesz, aby pojechać do centrum to nie ma znaczenia, którą linią tramwajową wybierzesz.

Trams-Rotterdam-network-lines-map

Tramwaj w centrum Rotterdamu

Linie tramwajowe

Istnieje dziewięć różnych linii tramwajowych w Rotterdamie:

Linia 2: kursuje w południowej części Rotterdamu.
Linia 4: kursuje pomiędzy zachodnią a północną częścią miasta przez centrum.
Linia 7: kursuje pomiędzy wschodnim Rotterdamem, centrum Rotterdamu i mostem Erasmus
Linia 8: kursuje między zachodnim Rotterdamem, centrum Rotterdamu i jego północną częścią.
Linia 20: kursuje od południowej części Rotterdamu do centrum.
Linia 21: kursuje między Rotterdam Schiedam, centrum i wschodem Rotterdamu
Linia 23: kursuje po trasie między Vlaardingen, Schiedam, centrum Rotterdamu i południowym Rotterdamem.
Linia 25: kursuje pomiędzy Barendrecht, centrum Rotterdamu i północnymi dzielnicami
Linia 29: kursuje od głównego dworca kolejowego do stadionu Feyenoordu lub od głównego dworca kolejowego i stadionu Sparta Rotterdam tylko w dni rozgrywek piłkarskich.

Rotterdam-trams-network-lines-Tramwaje-w-Holandii-Rotterdam

Centrum miasta – okolice przystanku Beurs

Możesz dostać się do większości atrakcji turystycznych i zabytków Rotterdamu normalnym tramwajem liniowym, ale można również przyłączyć się do wycieczki zabytkowym tramwajem kursującym na specjalnej turystycznej linii 10. Linia obsługiwana jest zabytkowym taborem i łączy większość atrakcji turystycznych miasta. Tramwaje na linii 10 kursują w okresie letnim.

Rotterdam-tramway-tram-lines

Tramwaj za mostem w południowej części Rotterdamu

Bilety i taryfa

Bilet na tramwaj musi być zakupiony przed wejściem do tramwaju. Dla transportu publicznego w Rotterdamie oferowany jest szeroki wybór biletów. Dla okazjonalnych wyjazdów najlepszym rozwiązaniem będą “jednorazowe karty OV-Chip” – to jest najwygodniejszy i najtańszy wybór. Wszystkie formy transportuw Rotterdamie – metro / tramwaj / autobus  – są obsługiwane przez spółkę RET.

Tram-lijn-Rotterdam

Tramwaj starego typu na ulicach Rotterdamu

Możesz wybrać jedną z następujących kart chipowych: 2 godziny podróży RET, 2 przejazdy metrem i bilety na jeden, dwa lub trzy pełne dni. Automaty biletowe znajdują się w wielu miejscach w Rotterdamie, na przykład na stacjach metra i kolejowych, w niektórych autobusach i stoiskach w supermarketach.

Trams-in-Rotterdam

Południowe dzielnice Rotterdamu

Rozkłady jazdy

Tramwaje w Rotterdamie zaczynają jeździć wcześnie rano (około godziny 05:30), i kursują aż do późnych godzin wieczornych (około 0:30). W nocy można skorzystać z jednego z autobusów nocnych lub taksówek. W weekendy i święta kursy są wykonywane rzadziej niż w dni robocze. Szczegółowe i aktualne rozkłady jazdy można znaleźć na stronie internetowej operatora RET.

Komunikacja autobusowa

Autobusy w Rotterdamie kursują na obszarze miasta, przedmieść i okolicznych miejscowości. Zapewniają obsługę komunikacyjną tam, gdzie metro nie działa lub do miejscowości, do których nie udają się pociągi.

Public-transport-in-Rotterdam-images

Autobus operatora RET w Rotterdamie

Istnieją 3 różne firmy autobusowe, które obsługują linie autobusowe na obszarze aglomeracji Rotterdamu. Autobusy w Rotterdamie są obsługiwane przez firmę transportową RET Rotterdam. Można je rozpoznać po białych i zielonych kolorach. Te autobusy kursują bardzo często, niektóre z nich nawet co 10 minut w godzinach szczytu. Wiele tras autobusowych uruchomionych jest w południowej części Rotterdamu w miejscach, gdzie metro i tramwaje nie działają. Jest też specjalny autobus linii ekspresowej między głównym dworcem kolejowym i lotniskiem w Rotterdamie.

Public-transport-Rotterdam-pictures-4

Stacja przesiadkowa Zuidplein

Autobusy nocne w Rotterdamie

Istnieje również wiele tras nocnych, które łączą centrum miasta z przedmieściami i okolicznymi miastami. Autobusy te są nazywane BOB-bus i większość z nich rozpoczyna kursowanie o godzinie 1 w nocy i kursuje do godziny 6 rano, gdy na ulice wyjeżdżają linie dzienne. Linie autobusów nocnych oznaczone są literą B (np B12) i potrzebny jest specjalny bilet na przejazd tymi liniami. Główne przystanki autobusów nocnych są na Centraal Station i Zuidplein.

Rotterdam-Autobus-Lijn-2

Autobus RET do Ridderkerk

Autobusowe linie podmiejskie

Gdy chcesz podróżować do lub z okolicznych miast można skorzystać z oferty przewoźników Arriva lub Connexion. Większość autobusów podmiejskich odjeżdża z Dworca Centralnego lub centrów handlowych Zuidplein i Alexandrium.

Komunikacja-miejska-Rotterdam-4

Portland w Holandii

Autobusy Arriva i Connexion kursują między Rotterdamem i okolicznymi miastami, takimi jak Ridderkerk, Vlaardingen, Schiedam, Spijkenisse, Hoogvliet, Capelle aan den IJssel, Barendrecht, Papendrechtu, Strijen i Numansdorp. Część z tych miast nie posiada dworca kolejowego i komunikacja autobusowa to jedyny sposób, aby się tam dostać środkami transportu publicznego. Są też ekspresowe autobusy zwane Interliner, którymi można szybko dostać się do Hagi lub Zierikzee.

Meet the Author

Grzegorz
0 comments… add one

Leave a Comment

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. plików cookies

Pliki cookies na stronie www.kasownik.pl wykorzystujemy po to aby polepszać jakość naszych usług i lepiej dopasować jej funkcjonalność dla potrzeb użytkowników. Cookies na stronie wykorzystywane są między innymi przez aplikacje Google służące do statystyk strony. Dane te są anonimowe, a pliki cookies można w każdej chwili usunąć poprzez odpowiednią opcję w ustawieniach przeglądarki. Strony z obsługą plików cookies działają lepiej i są ciekawsze niż te bez nich. Cookies zajmują mało miejsca na dysku, kilka, kilkanaście kilobajtów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Powrót